Klubo sąnario keitimas

Klubo sąnario endoprotezavimas. Kas tai?

Kai neoperacinis klubo osteoartrito gydymas nebepadeda kontroliuoti diskomforto ir sąstingio, chirurgas gali rekomenduoti klubo sąnario keitimo operaciją. Sąnario implantai gaminami iš metalo lydinių ir polietileno (plastiko). Viso klubo endopotezavimo metu pakeičiamas viršutinio šlaunikaulio galas ir suformuojama nauja dubenkaulio gūžduobė. Implantai skirti atstatyti sutrikusias sąnario funkcijas ir kiek įmanoma panaikinti diskomfortą, taip suteikiant galimybę grįžti į kasdieninį gyvenimą. 

Visas klubo endoprotezavimas skirtas pakeisti klubo sąnarį, kuris dažniausiai būna pažeistas osteoartrito. Klubo sąnarys yra rutulinis sąnarys, sudarytas iš vieno kaulo rutulio formos sąnarinės galvos (šlaunikaulio galvos) ir kito kaulo sąnarinės įdubos (dubenkaulio gūžduobės).

Šių kaulų paviršius padengtas lygia medžiaga, žinoma kaip sąnarinė kremzlė. Osteoartritas ilgainiui gali sukelti sąnarinių kremzlių dėvėjimąsi iki kaulo paviršiaus. Piešinėlyje dešinėje pavaizduotas „Osteoartrito paveiktas klubas“ . Osteoartritas gali sukelti: skausmą, sąnario deformaciją, mobilumo praradimą.

Viso klubo endoprotezavimo metu, chirurgas pakeičia susidėvėjusią šlaunikaulio galvą metaliniu ar keraminiu komponentu, kuris tvirtinamas prie metalinio stiebo, įkalto į šlaunikaulį, tuo tarpu gūžduobė pakeičiama polietileno (plastiko) ar metaliniu implantu su polietileniniu įdėklu. Endoprotezas gali būti tvirtinamas naudojant cemento mišinius, panašius į dantų cementą arba nenaudojant jokio cemento (becementis tvirtinimas).

„Zimmer Biomet“ aprūpina įvairių dydžių implantais. Mūsų tikslas – aprūpinti implantais, tinkamais plačiam skirtingos anatomijos pacientų spektrui. Chirurgas ortopedas gali nuspręsti, ar jūs pasirengęs endoprotezuoti sąnarį, ir jei taip, tai kokio tipo implantas jūsų atveju yra reikalingas.



Operacija
Paprastai operacija užtrunka apie dvi valandas. Operacijos metu klubo ir šlaunies srityje atliekamas pjūvis (nuo 20 iki 30 cm ilgio). Atsižvelgiant į operacijos metodiką, pjūviai gali būti ir mažesni. Pašalinama viršutinė šlaunikaulio dalis ir į jos vietą įsodinamas implanto stiebas su galvute. Dubenkaulio gūžduobė išfrezuojama, suformuojama nedidelė duobelė ir į vidų įstatoma dirbtinė gūžduobė. Galiausiai dirbtinė šlaunikaulio dalis užfiksuojama gūžduobėje. Operacinė žaizda susiuvama specialiais siūlais.
Sveikimas
Po atliktos viso klubo endoprotezavimo operacijos labai svarbūs ir kineziterapiniai pratimai. Nuo pacientui nustatytų / parinktų pooperacinės mankštos pratimų priklauso ir sveikimo greitis. Paprastai pacientai pasveiksta pakankamai greitai, tačiau kai kuriais atvejais iš pradžių reikalingi ramentai ar vaikštynės, o vėliau kelis mėnesius vaikštoma su lazdele.
Klubo sąnario endoprotezavimo operacijos dažnai būna sėkmingos, padeda pacientams, sergantiems osteoartritu, sumažinti diskomfortą bei sugrįžti į normalų gyvenimą.

Ligoninėje paprastai išbūnama nuo 3 iki 10 dienų. Išėję iš ligoninės apsilankykite pas kineziterapeutą ir kiekvieną dieną stenkitės mankštintis pagal paskirtą mankštos programą.
Pooperaciniu periodu mokoma vaikščioti, saugiai lipti ir leistis laiptais, sėstis ir stotis nuo kėdės, tualeto bei įlipti į mašiną.

Priešoperacinis ir pooperacinis gydymas priklauso nuo daugelio veiksnių. Apie reikalingą gydymą bei tinkamus mankštos pratimus konsultuokitės su gydytoju.

Grįžimas į darbą
Dažniausiai tai yra 3 mėnesių etapas, tačiau daugelis žmonių, ypač dirbančių sėdimą darbą, gali sugrįžti greičiau. Kiekvienas žmogus yra skirtingas ir gydytojas patars, kada jūs būsite pasirengęs grįžti į darbą.
Klubo sąnario endoprotezavimas

Sąnario susidėvėjimas gali visais atžvilgiais paveikti asmeninį gyvenimą. Dažnai žmonės nepaiso osteoartrito simptomų pradinėje stadijoje, bet kai liga progresuoja, veikla, pavyzdžiui, vaikščiojimas, vairavimas ir stovėjimas gali tapti sudėtinga, skausminga ir labai sunki.
Klubo endoprotezavimo operacijos dažniausiai yra sėkmingos chirurginės procedūros. Pirmoji visa klubo endoprotezavimo operacija buvo atlikta prieš 40 metų ir toliau tobulėjo kartu su technologinėmis naujovėmis. Milijonams žmonių kiekvienais metais atliekamos klubo endoprotezavimo operacijos.

Ši informacija yra tik mokymo tikslams ir nėra skirta vietoj specialisto chirurgo ortopedo patarimų. Dėl tam tikrų klausimų ar abejonių galite būti nukreiptas pas chirurgą ortopedą.

Kam reikalinga atlikti klubo sąnario endoprotezavimo operaciją?

Klubo osteoartritas dažniausiai paveikia vidutinio ir vyresnio amžiaus žmones. Simptomai – nuo nežymaus nepatogumo iki sunkių skausmų ir nejudrumo. Klubo osteoartritas gydomas siekiant sumažinti skausmus ir pagerinti sąnario funkciją. Jei tradiciniai gydymo metodai nepadeda, atliekamas visas klubo endoprotezavimas.

Chirurgas ortopedas, kurio specializacija yra kaulų ir sąnarių gydymas, gali nuspręsti, ar jums galima endoprotezuoti klubą. Chirurgas peržiūrės jūsų ligos istoriją, pamatuos judesių diapazoną ir klubo raumenų stiprumą, stebės kaip sėdite, lankstotės ir judate. Be to, rentgenograma padės nustatyti pažeisto klubo sąnario laipsnį. Jei rentgenograma parodys sunkesnį sąnario pažeidimą ir joks kitas gydymo būdas nepadės, chirurgas ortopedas gali patarti daryti klubo endoprotezavimo operaciją.

Visas klubo endoprotezavimas tapo vienas iš labiausiai nuspėjamų ir patikimų medicininių procedūrų. Visas sąnario endoprotezavimas pakeičia daugelio pacientų gyvenimą, suteikia jiems galimybę dar kartą tapti aktyviems ir gyventi nejaučiant skausmų.

Klubo sąnario operacijų variantai

Yra du pagrindiniai klubo implantų tipai - Cementiniai bei becemenčiai komponentai

Klubo endoprotezavimo operacijos metu šlaunikaulio implantas gali būti įtvirtintas dviem būdais: implantai kaule fiksuojami su kaulų cementu arba naudojami becementės fiksacijos komponentai, sukurti specialiu būdu, leidžiančiu kaului įaugti į implanto paviršių. Kokį implanto tipą jums parinks chirurgas labai priklausys nuo daugybės faktorių, taip pat nuo jūsų kaulų būklės.

Cementinės fiksacijos implantai išlieka mažiausiai 10 metų, po kurių gali reikėti juos pakeisti. Dirbtiniai sąnariai fiksuojami becementės fiksacijos būdu išlieka dar ilgiau.

Klubo sąnariai

Įvairios skirtingų tipų implantų dalys gaminamos iš metalo, keramikos arba plastiko.

Polietilenas, keramika arba metalas

Chirurgas gali pasirinkti iš kelių galimų artikuliacinių paviršių tipų. Artikuliacinis paviršius – tai vieta, kurioje atliekamas sąnario judesys. Klubo sąnario endoprotezų atveju ši vieta yra ten, kur šlaunikaulio komponento galva remiasi į gūžduobės komponentą. Tolygiam ir sklandžiam judėjimui užtikrinti paviršius turi būti atsparus ir pasižymėti tam tikromis savybėmis. Šiuo metu dažniausiai artikuliaciniai paviršiai gaminami iš keramikos, polietileno bei metalo. Kiekviena medžiaga turi savo privalumų ir naudos, todėl chirurgas, atsižvelgdamas į jūsų būklę, jums parinks tinkamiausią variantą.

Polietilenas

Polietilenas (plastikas) klubo artikuliaciniam paviršiui yra puiki medžiaga. Kaip ortopedinių implantų dalis jis naudojamas dešimtmečius. Naujesni, „ZImmer Biomet" kompanijos patentuoti, polietileno komponentų gamybos metodai užtikrino žymų medžiagos atsparumo padidėjimą.

Keramika-keramika

Keraminiai implantai – dar vienas klubo endoprotezų tipas. Jie pasižymi puikiu atsparumu dėvėjimuisi, todėl yra tinkamiausi ilgalaikiam naudojimui.

Klausimai chirurgui

Kokius klausimus turėčiau užduoti savo gydytojui prieš klubo sąnario endoprotezavimo operaciją?

Jeigu gydytojas rekomenduoja atlikti sąnario keitimo operaciją, jums gali iškilti daugybė klausimų, susijusių su šia procedūra. Žemiau pateikta keletas klausimų, kuriuos galite aptarti su gydytoju.

  • Kokie pavojai ir galimos komplikacijos galimi po klubp endoprotezavimo operacijos?
  • Kiek laiko užtrunka ši procedūra?
  • Kokie yra jūsų pasirinktos implanto sistemos klinikiniai rezultatai?
  • Kas atsitiks, jei aš atsisakysiu operacijos?
  • Koks, jūsų nuomone, implantas man tiktų labiausiai, atsižvelgiant į mano būklę?
  • Kiek laiko tarnaus naujas sąnarys?
  • Kiek laiko aš turėsiu išbūti ligoninėje?
  • Kada galėsiu sugrįžti į normalų gyvenimą?
  • Kaip galiu prisidėti prie savo sveikimo proceso?
  • Koks papildomas gydymas man bus paskirtas?
  • Ar galiu gauti rašytinės informacijos apie galimą gydymą?
o