Apie osteoartritą

Mes žinome, kad osteoartritas gali apsunkinti gyvenimą. Tikimės, kad ši informacija atsakys į jums rūpimus klausimus, bet primename, kad ji nėra skirta pakeisti jūsų chirurgo ortopedo patirties ir patarimų. Jei jūs turite papildomų klausimų, prašome pasitarti su savo gydytoju.

Paprastai pradinėje ligos stadijoje žmonės nepaiso nepatogumų, jaučiamų sąnaryje. Progresuojant osteoartritui, aktyvus vaikščiojimas, vairavimas ir judėjimas ilgainiui gali sukelti sąnario skausmus. Osteoartritas dažniausiai paveikia kelio, klubų, pirštų ir pečių sąnarius. Jei sergate osteoartritu, stovėdami ar judėdami galite jausti skausmą, o tai gali sumažinti jūsų aktyvumą. 


 
Sveikas kelis

 
Osteoartrito paveiktas kelis

Dažnai osteoartrito atsiradimo priežastys yra nežinomos, tačiau ši liga gali atsirasti dėl pažeisto sąnario, antsvorio, ilgalaikio dėvėjimosi ir įtrūkų, atsirandančių sąnario kremzlėje. Šios ligos gydymui šiuo metu dar nėra pritaikytų vaistų. Geriausia ką gali rekomenduoti gydytojas pacientui, tai sumažinti skausmą bei atstatyti judėjimą. Laimei, šiuos tikslus įgyvendinti padeda veiksminga, kliniškai įrodyta procedūra – sąnario endoprotezavimas.

Jeigu kenčiate nuo sąnario skausmų arba riboto judrumo, mes skatiname jus konsultuotis su gydytoju ir domėtis osteoartrito gydymo metodais, kad galėtumėte kuo greičiau grįžti į normalų kasdieninį gyvenimą.

Dvi dažniausiai pasitaikančios osteoartrito, „sąnario uždegimo“, formos yra osteoartritas ir reumatoidinis artritas. Tačiau yra daugiau nei 100 reumatoidinių susirgimų, galinčių sukelti skausmą ir nepatogumą pažeistuose sąnariuose.Kas yra osteoartritas?
Osteoartritas yra viena iš dažniausiai pasitaikančių sąnario skausmo priežasčių. Kartais vadinama degeneraciniu osteoartritu arba degeneracine sąnario liga, tai yra būsena, kuriai esant pasireiškia sąnario kremzlės susidėvėjimas. Kremzlė saugo jūsų kaulus nuo pažeidimų ir suteikia tolygų beskausmį judėjimą.
Kai sąnario kremzlė dėvisi, atsiranda skausmingas kaulo trynimasis į kaulą. Ankstyvose stadijose osteoartritas gali būti gydomas plataus spektro nechirurginiais konservatyviais metodais. Tačiau sąnario kremzlei toliau dėvintis ir osteoartrito simptomams stiprėjant, gali būti rekomenduojama atlikti operaciją – atstatyti pažeistą kaulą ar kremzlę.
Siekiant įvertinti jūsų būklę, ortopedijos specialistas stebės jūsų judesius ir peržiūrės jūsų sveikatos istoriją. Pažeisto sąnario rentgeno nuotrauka parodys kremzlės susidėvėjimo laipsnį ir padės nustatyti geriausią gydymo metodą. Dažniausiai osteoartritas pažeidžia kelių, klubų, pirštų ir pečių sąnarius.
Tačiau sąnario kremzlei toliau dėvintis ir simptomams sunkėjant, gali būti rekomenduojama operacija, kurioje bus atstatomas pažeistas kaulas ir kremzlė.

Osteoartrito simptomai gali būti:

  • kelio skausmas stovint arba judant;
  • sąnario funkcijos praradimas;
  • beveik nuolatinis skausmas;
  • sumažėjęs aktyvumas;
  • netaisyklinga stovėsena ar eisena.
Reumatoidinis artritas

Tai retesnė liga nei osteoartritas, dažniausiai pasitaiko moterims. Reumatoidinis artritas yra autoimuninis susirgimas, kurio atsiradimo priežastys yra nežinomos. Kūno imuninė sistema puola sveiką audinį, priežastis – sąnario paviršiaus uždegimas, o visa tai veda į sąnario pažeidimą.

Sąnario dalys, kurias paveikia uždegimas:

  • sinovijos membrana;
  • sausgyslės;
  • skysčio maišeliai, kurie leidžia raumenims ir sausgyslėms sklandžiai judėti vienas kito atžvilgiu.

Uždegimo formos būna dar sunkesnės – žinomos kaip „užsiliepsnojimas“, kai sąnariai tampa karšti dėl padidėjusios kraujo tėkmės į sąnario sritį. Sinovijos membrana gamina papildomą skystį, kuris sukelia tinimą ir raiščių įsitempimą aplink sąnarį. O visa tai sukelia nelankstumą, tinimą ir skausmą sąnaryje.

Vienam iš penkių pacientų reumatoidinis artritas išsivysto labai greitai, bet dažniausiai simptomai atsiranda per keletą mėnesių. Maždaug vienam iš dvidešimties žmonių, sergančių šia liga, uždegimo ciklas gali pažeisti daugelį sąnarių, tačiau kiti gali turėti mažesnę žalą arba jokios. Labai svarbu kuo greičiau gydyti šį uždegimą, nes, jei gydoma iškart atsiradus sąnario pažeidimui, jis gali būti sėkmingai išgydytas.

Kaip žinoti ar sergu osteoartritu?
Daugybė pacientų, kenčiantys kaulo ir sąnario skausmus, įtaria sergantys osteoartritu. Verta paminėti, kad yra daugybė sąnario skausmo priežasčių, kurios nėra susijusios su osteoartritu. Prieš pradėdami gydytis patys, išsiaiškinkite tikslią savo diagnozę apsilankę pas gydytoją.
Kodėl taip stipriai skauda?
Kai sąnario kremzlė dėvisi, atsiranda skausmingas kaulo trynimasis į kaulą. Ankstyvose stadijose osteoartritas gali būti gydomos plataus spektro nechirurginiais konservatyviais metodais. Tačiau sąnario kremzlei toliau dėvintis ir osteoartrito simptomams stiprėjant, jums gali būti rekomenduota pažeisto kaulo ir kremzlės operacija.
o