Kelio sąnario keitimas

Kelio sąnario endoprotezavimas. Kas tai?

Tai operacija, kurios metu pažeisti kelio sąnario paviršiai pakeičiami metalo ir plastiko komponentais. Šlaunikaulio apačia pakeičiama metaliniu implantu, o blauzdikaulio viršus plastiko / metalo komponentais. 

Be to, gali būti pakeista ir pažeista girnelės dalis. Operacijos tikslas – sumažinti skausmą, kurį sukelia sąnario paviršių susidėvėjimas. Taip pat ji gali padidinti / atstatyti kelio mobilumą.Yra du kelio sąnario endoprotezavimo operacijų tipai:

Dalinis kelio sąnario endoprotezavimas

Dalinio kelio endoprotezavimo metu pakeičiamos susidėvėjusios kelio sąnario dalys. Paprastai ši operacija atliekama, jei susidėvėjusi tik viena kelio dalis.

Žiūrėti kataloge

Visas kelio sąnario endoprotezavimas

Kelio sąnarys yra vienas didžiausių ir sudėtingiausių sąnarių jūsų kūne. Kelio sąnarį sudaro apatinė šlaunikaulio dalis, viršutinė blauzdikaulio dalis ir girnelė, kuri slankioja grioveliu ant šlaunikaulio galo. Didieji raiščiai, prisitvirtinę prie šlaunikaulio ir blauzdikaulio, suteikia sąnariui stabilumo. Ilgieji šlaunies raumenys suteikia keliui tvirtumo.

Viso kelio sąnario pakeitimo metu keičiamos pažeistos sąnario artikuliacinių paviršių dalys. Jūsų naujasis kelis šlaunikaulio gale turės metalo komponentą, metalo ir plastiko komponentą viršutinėje blauzdikaulio dalyje. 

Žiūrėti kataloge

Jei turite kokių nors klausimų, tarkitės su gydytoju arba chirurgu ortopedu.

Operacija

Dažniausiai operacija trunka nuo 1 iki 2 valandų, o pacientas ligoninėje išbūna paprastai nuo 3 iki 10 dienų. Operacija atliekama padarius nuo 10 iki 22,5 cm ilgio pjūvį priekinėje kelio pusėje. Siūlės ar spaustukai gali būti tirpūs, tačiau netirpius reikia pašalinti po operacijos praėjus 2 savaitėms.

Atsistatymas

Laikas, kurio reikia, kad pacientas sugrįžtų namo, priklauso nuo daugelio faktorių, įskaitant ir socialines aplinkybes; žmonės, gyvenantys vienaaukščiuose namuose ir butuose arba namuose su tame pačiame aukšte esančia vonia ir miegamuoju, išvyksta namo greičiau negu žmonės, gyvenantys daugiaaukščiuose namuose, kur reikia lipti laiptais. Paprastai žmonės, turintys slaugytoją ar padedami šeimos narių, gali pasveikti greičiau nei tie, kurie gyvena vieni.

Grįžimas į darbą

Paprastai tai 3 mėnesių etapas, tačiau daugelis žmonių, ypač dirbantys sėdimą darbą, gali sugrįžti greičiau. Kiekvienas pacientas yra skirtingas, todėl gydytojas informuos, kada būsite pasirengęs grįžti į darbą.

Kelio sąnario endoprotezavimas

Pats kelis nėra pakeičiamas, pakeičiama tik pažeista kremzlė ir susidėvėję kaulų paviršiai. 

Kelio sąnario implantai susideda iš metalo lydinio komponento šlaunikaulio (femur) apatinėje dalyje ir polietileninio (plastiko) komponento blauzdikaulio viršutinėje dalyje. Implantai suprojektuoti taip, kad galėtų atkurti paslankų, beskausmį sąnarį. Priklausomai nuo jūsų būklės ir osteoartrito paveikto kelio sąnario pažeidimo laipsnio, gydytojas gali rekomenduoti keisti visą ar dalį sąnario paviršiaus.

              Sveikas kelis       Dalinis kelio osteoartritas      Visiškas kelio osteoartritas

Kurio tipo endoprotezavimas bus pasirinktas?

Jūsų chirurgas gali pasirinkti vieną iš įvairių kelio endoprotezavimo tipų,

Anksčiau implantuojami kelio endoprotezai buvo paprasti šarnyrai. Kadangi natūralus kelio judesys susideda ne tik iš lenkiamojo judesio, tačiau ir kažkiek sukasi, todėl šie ankstesni bandymai nebuvo sėkmingi. Dauguma šiuolaikinio dizaino implantų pakeičia tik sąnario paviršių ir nėra šarnyriniai. Jie priklauso ir nuo jūsų esamų kelio raiščių, taip pasiekiamas reikiamas kelio stabilumas. Tais atvejais, kai kelio raiščiai yra pažeisti, yra galimybė naudoti tam tikrus stabilizuojančius komponentus, kurie atkuria kai kurias raiščių funkcijas.

Naudojant modernias medžiagas ir metodus bei antibiotikų terapiją, viso kelio keitimo operacijos yra labai sėkmingos, teikiančios 98,8 % išlikimo rezultatus per 15 metų. (Šaltinis – Ritter). 

 

Tik chirurgas ortopedas gali nustatyti, koks gydymas jūsų atveju yra tinkamiausias. Individualūs viso kelio sąnario pakeitimo rezultatai gali būti skirtingi. Pačio implanto ilgaamžiškumas priklausys nuo jūsų svorio, aktyvumo ir kitų veiksnių.

Kelio sąnario operacijų variantai

Artroskopija 

Operuojant su artroskopu naudojami smulkūs instrumentai, įvedami į sąnarį per rakto skylutės dydžio pjūvį. Pažeisti audiniai sąnario viduje gali būti šalinami arba sutvarkomi, o tai sumažina sąnario skausmą bei tinimą ir užkerta kelią tolimesniam sąnario pakenkimui.

Visas kelio sąnario endoprotezavimas

Jei sergate progresuojančiu osteoartritu, chirurgas gali rekomenduoti sąnario endoprotezavimo operaciją. Sąnario implantai, kuriais pakeičiami pažeisti sąnario paviršiai, gaminami iš metalo lydinių ir polietileno (plastiko). Implantai skirti atstatyti sutrikusias funkcijas ir kiek įmanoma panaikinti diskomfortą bei sugrįžti į kasdieninį normalų gyvenimą.

Kitą dieną po operacijos prasideda reabilitacija ir vaikščiojimas, o ligoninėje paprastai išbūnama nuo 5 iki 10 dienų. Ligoninėje atliekama kineziterapija, kuri dažniausiai tęsiasi 6–12 savaičių po išleidimo.

Sąnario endoprotezavimas būna nepaprastai sėkminga pagalba pacientams, sergantiems osteoartritu, padeda sugrįžti į normalų gyvenimą ir ženkliai sumažina diskomfortą.

Dalinis kelio sąnario endoprotezavimas

Kelio sąnarys sudarytas iš trijų atskirų dalių. Kartais osteoartritas išsivysto vienoje kelio dalyje, tuo tarpu kitos dalys lieka nepažeistos. Esant osteoartritiniams pažeidimams vienoje kelio dalyje, pacientui gali būti rekomenduojamas dalinis kelio endoprotezavimas.

Dalinio kelio endopotezavimo pranašumas yra tas, kad pakeičiama pažeista kelio kremzlė kartu išsaugant ir nepažeistas kremzles. Šios procedūros nauda – nedideli pjūviai (7,5, 10 cm), greitesnis pasveikimas ir pašalinama mažiau kaulo. Chirurgas nustatys, ar jūsų atveju reikalinga dalinė kelio operacija. Norėdami gauti daugiau informacijos apie dalinį kelio endoprotezavimą, apsilankykite  www.oxfordknee.net tinklalapyje.

Individualūs pacientų rezultatai po operacijos gali būti skirtingi. Sąnario endoprotezo tvarumas priklausys nuo jūsų fizinės būklės, aktyvumo, nuo pasiryžimo sekti gydytojo nurodymus ar kitų veiksnių. Nepamirškite, kad tik chirurgas ortopedas gali nuspręsti, ar jūs esate pasirengęs sąnario keitimo operacijai.

Dalinis kelio sąnario keitimas

Dalinis Kelio Sanario Keitmas

GREITESNIS SVEIKIMAS, NATŪRALESNIS JUDESYS*.

Ankstyvosiose osteoartrito stadijose dažnai pažeidžiama tik viena kelio sąnario pusė. Įprastai tai būna vidinė kelio sąnario dalis, tačiau retkarčiais artritas gali pakenkti ir išorinei kelio sąnario pusei.  

 

 

Neseniai atliktuose moksliniuose tyrimuose buvo nustatyta, kad maždaug 50% pacientų, kuriems atliekama kelio sąnario keitimo operacija, yra kandidatai dalinio kelio sąnario keitimo procedūrai1. Atlikus dalinio kelio sąnario keitimo procedūrą iki osteoartrito progresavimo, galima sustabdyti ligos plitimą2 ir išvengti viso kelio sąnario keitimo. 

 Dalinis kelio sąnario keitimas dar vadinamas vienos sąnario dalies keitimu; atliekant šią procedūrą pakeičiama tik pakenkta kelio sąnario pusė, o nepakenkta kremzlė išsaugoma. Todėl:

  • palyginti su viso kelio sąnario keitimu, atliekamas mažesnis pjūvis, procedūra yra mažiau invazinė3, skausmas po operacijos yra silpnesnis4;
  • išsaugomi keturi natūralūs raiščiai, padedantys užtikrinti stabilumą ir pusiausvyrą;
  • dirbtinio sąnario funkcija yra artimesnė natūralaus kelio sąnario funkcijai5.

 

Dalinio kelio sąnario keitimo privalumai, palyginti su viso kelio sąnario keitimu 

Yra daug priežasčių, lemiančių didesnį pacientų, kuriems atlikta dalinio kelio sąnario keitimo procedūra, džiaugsmą5 ir pasitenkinimą7, palyginti su pacientais, kuriems atlikta viso kelio sąnario keitimo operacija. 

 

Daliniam kelio sąnario keitimui būdinga: 

  • natūralesnis prisitaikymas
  • didesnė judesių amplitudė
  • greitesnis sveikimas ir trumpesnis gydymas ligoninėje, nes atliekant dalinio kelio sąnario keitimo procedūrą taikoma mažiausiai invazinė technika
  • daugiau pacientų vėl gali užsiimti netraumuojančiu sportu ir vaikščioti ilgesnį laiką

 

   

 
            Judrus atraminis dalinis kelio sąnarys                        Visas kelio sąnarys

 

 

 

Pasirenkant tinkamą kelio artrito gydymą, būtina atsižvelgti į daugelį dalykų. Prieš kelio sąnario keitimą chirurgas ortopedas turi atsižvelgti į jūsų keliamus tikslus. Kad nuspręstų, kokio tipo kelio sąnario keitimo operacija jums yra tinkamiausia, chirurgas ortopedas įvertins daugelį veiksnių, pavyzdžiui, jūsų amžių, kaulo tankį ir sąnarių formą.

Klausimai chirurgui

Kokius klausimus turėčiau užduoti savo gydytojui prieš kelio sąnario endoprotezavimo operaciją?

Jeigu gydytojas rekomenduoja atlikti sąnario keitimo operaciją, jums gali iškilti daugybė klausimų, susijusių su šia procedūra. Žemiau pateikta keletas klausimų, kuriuos galite aptarti su gydytoju.

Kokie pavojai ir galimos komplikacijos galimi po kelio endoprotezavimo operacijos?
Kiek laiko užtrunka ši procedūra?
Kokie yra jūsų pasirinktos implanto sistemos klinikiniai rezultatai?
Kas atsitiks, jei aš atsisakysiu operacijos?
Koks, jūsų nuomone, implantas man tiktų labiausiai, atsižvelgiant į mano būklę?
Kiek laiko tarnaus naujas sąnarys?
Kiek laiko aš turėsiu išbūti ligoninėje?
Kada galėsiu sugrįžti į normalų gyvenimą?
Kaip galiu prisidėti prie savo sveikimo proceso?
Koks papildomas gydymas man bus paskirtas?
Ar galiu gauti rašytinės informacijos apie galimą gydymą?
o